Kobieta z pitami

PIT-11 i PIT-37 – wszystko co warto o nich wiedzieć

Deklaracja PIT-11 to bardzo ważny dokument, który wystawiany jest przez pracodawcę. Zawiera podstawowe informacje na temat zarobków w danym przedsiębiorstwie w ubiegłym roku. To również informacje o zapłaconych podatkach. Ten druk służy do wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-37. Czym więc dokładnie jest PIT-11 i PIT-37? Do czego są potrzebne? Jak rozliczyć? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

PIT-11 od płatnika

Obowiązkiem wszystkich płatników jest przekazanie podatnikom informacji na temat osiągniętego dochodu. To też informacje o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy o końca lutego w danym roku. Natomiast płatnicy są zobowiązani przesłać do urzędu skarbowego PI-11 w wersji elektronicznej. Należy to zrobić do 31 stycznia roku, który następuje po roku podatkowym.

Ten dokument zawiera również informacje o kosztach uzyskania przychodu oraz wszelkich pobranych składkach. W PIT-11 określane są zazwyczaj reguły dochody opodatkowania zgodnie ze skalą podatkową (czyli 17 procent albo 31 procent). Od wykazanych dochodów każdy płatnik ma obowiązek odprowadzić zaliczki na podatek oraz oczywiście składki.

Kalkulator i dokument
Źródło: Pixabay

PIT-11 często zawiera dane z różnych źródeł. Nie tylko z umowy o pracę, ale również z:

  • umowy zlecenia, umowy aktywizacyjnej czy ostatecznie umowy o dzieło,
  • praw autorskich,
  • pracy, która przypada w czasie aresztowania tymczasowego,
  • działalności, która została wykonana samodzielnie i społecznie,
  • członkostwa w tak zwanej rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
  • różnego rodzaju świadczeń z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wszystkie dane i informacje, które zawarte są w PIT-11 trzeba wykorzystać podczas sporządzania zeznania rocznego PIT-36 i PIT-37. Kiedy bowiem otrzymujemy PIT-11 to wszystkie dane z niego potrzebne nam będą do zeznania rocznego.

Co w przypadku gdy nie otrzymaliśmy PIT-11

Z różnych przyczyn, może zdarzyć się, że nie otrzymamy PITa-11 od płatnika. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Chociażby w przypadku upadłości albo całkowitej likwidacji pracodawcy. Lub też w przypadku gdy pracowaliśmy poza granicą kraju. W takiej sytuacji pracodawca nie przekazał też dokumentu do urzędu skarbowego. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji? Na pewno należy w pierwszej kolejności skontaktować się w płatnikiem. Czasem to się nie udaje, wówczas należy powiadomić o tym fakcie odpowiedni urząd skarbowy.

Warto pamiętać, że brak PIT-u 11 nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia rocznego. Należy więc postępować zgodnie z przedstawionymi poniżej sytuacji:

  • na początek należy określić wysokość swoich wynagrodzeń. Można to zrobić chociażby na podstawie przelewów czy tak zwanych pasków wynagrodzeń,
  • potem trzeba zsumować wynagrodzenia w całego roku podatkowego od danego płatnika,
  • wyliczyć wszystkie przysługujące nam koszty uzyskania przychodu, wszystkie zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS. Wszystkie te, które płatnik powinien odprowadzić do urzędu skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby to wszystko obliczyć można skorzystać z kalkulatora,
  • wpisać wszystkie wyliczone kwoty do deklaracji rocznej.

Pit 11- do kiedy

Często stawiamy sobie pytanie: pit 11 do kiedy? Każdy pracodawca ma obowiązek przesłać do końca lutego. Niezależnie od tego, czy podatnik przekaże rozliczenie PIT-11 w formie drukowanej, czy elektronicznej.

Pity
Źródło: Pixabay

PIT-37

Ten dokument jest jednym z najczęściej sporządzaną roczną deklaracją podatkową. Do jej wykazania są zobligowani wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci czy renciści. Ci, którzy rozliczają jedyne źródło przychodów, które są opodatkowane według skali podatkowej. Oraz uzyskiwane jedynie za pośrednictwem płatnika.

Takie rozliczenie można dokonać indywidualnie, albo z małżonkiem lub dzieckiem. PIT-37 rozlicza się na podstawie PIT-u 11.

Podczas sporządzania zeznania rocznego można skorzystać z różnego rodzaju ulg i rozliczeń. Dzięki temu może okazać się, że na przykład otrzymamy większy zwrot. Czasem zdarza się również, że kwota do zapłacenia będzie mniejsza.

Author: adminho

1 thought on “PIT-11 i PIT-37 – wszystko co warto o nich wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.