Banknoty i monety

Ile wynosi najniższa krajowa w Polsce – sprawdź jaka jest minimalna krajowa

Najniższa krajowa nazywana jest również płacą minimalną albo wynagrodzeniem minimalnym. Stawka ta ustalana jest przez państwo. To stawka za pracę wykonaną w określonym wymiarze czasu. Czym jest więc dokładnie najniższa krajowa? Ile wynosi? Co powinniśmy jeszcze o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Najniższa krajowa – czym jest i kto ją ustala

Najniższa krajowa, albo minimalna krajowa, to najprościej rzecz ujmując minimalne wynagrodzenie. Takie, które może otrzymać osoba zatrudniona na umowę o pracę. Czyli na tak zwany cały etat. Płaca ta nie jest zależna od kompetencji pracownika ani od innych składowych wynagrodzeń. W Polsce najniższą krajową ustala się od 1956 roku. Najniższa krajowa ma za zadanie zapewnić ochronę pracowników. Przede wszystkim chodzi o osoby, które:

  • rozpoczynają pracę zawodową – zanim młode osoby nabiorą doświadczenia w pracy, mają raczej słabą pozycję na rynku pracy,
  • wykonują zawody, które nie wymagają jakichś konkretnych kompetencji – najniższa krajowa jest rozwiązaniem, które w pewnym sensie chroni takie osoby. Zaliczają się do nich chociażby kasjerzy, sprzątacze czy pomocnicy magazynierów.

Warto wiedzieć, że płaca ta jest opisana w przepisach artykułu 6. Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu: „Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia”.

Artykuł 13. Kodeksu pracy mówi natomiast: ” Pracownik ma prawo do godzinowego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalenie minimalnego wynagrodzenia za pracę.”

Warto wiedzieć, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o dzieło nie przysługuje najniższa krajowa. Umowa o dzieło nie jest bowiem określona w Ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Minimalną krajową ustala rząd.

Kobieta trzymająca w dłoni monetę
Źródło: Pixabay

Dodatki do płacy minimalnej

Do podstawy najniższej krajowej, oczywiście oprócz wynagrodzenia zasadniczego, zaliczają się również na przykład:

  • dodatki do wynagrodzenia za specjalne właściwości pracy. Chodzi tutaj na przykład o jakieś szczególne kwalifikacje lub warunki do danej pracy,
  • różnego rodzaju premie i nagrody regulaminowe czy uznaniowe,
  • wynagrodzenie z tytułu czynności przewidzianych do wykonywania poza codziennymi godzinami pracy. Są to na przykład wynagrodzenia za dodatkowe dyżury,
  • wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, które finansowane jest przed pracodawcę. To chociażby zapłata za urlop wypoczynkowy,
  • świadczenia o charakterze deputatowym, albo ekwiwalenty pieniężne. Są to na przykład deputaty węglowe,
  • różnego rodzaju świadczenia odszkodowawcze.

Ile wynosi wysokość minimalnego wynagrodzenia netto

Warto wiedzieć, że zarobki brutto jedynie minimalnie odzwierciedlają kwotę, która ostatecznie trafia na nasze konto. Od tej kwoty, od kwoty brutto, należy odliczyć na przykład składki na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne. Poniżej przedstawiamy kwoty netto i brutto minimalnego wynagrodzenia na przestrzeni kilku ostatnich lat. Włączając w to kwotę, która obowiązuje obecnie.

  • 2022. minimalne wynagrodzenie na poziomie 3010 złotych brutto i 2363, 56 złotych netto
  • 2021. minimalne wynagrodzenie na poziomie 2800 złotych brutto i 2061, 67 złotych netto,
  • 2020. minimalne wynagrodzenie na poziomie 2600 złotych brutto i 1920, 62 złotych netto,
  • 2019. minimalne wynagrodzenie na poziomie 1250 złotych brutto i 1633, 78 złotych netto,
  • 2018. minimalne wynagrodzenie na poziomie 2100 złotych netto i 1530 złotych netto.

Najniższa krajowa na umowę o pracę

Najniższa krajowa od zawsze dotyczyłam jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Nie obejmowała jednak wszystkich pracowników, co jest bardzo ciekawe. Aż do końca 2016 roku osoby, które dopiero zaczynały pracę w danej firmie, dostawały jedynie 80 procent wynagrodzenia. Oznacza to, że rząd uprawnił pracodawców do obniżenia ustalonej kwoty minimalnej krajowej. dotyczyło to pracowników w pierwszym roku pracy zawodowej w danym przedsiębiorstwie. Taka sytuacja przestała istnieć w 2017 roku.

Najniższa krajowa a umowa zlecenie

Najniższa krajowa dotyczy również osób, które pracują na umowę zlecenie. Chodzi o osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i tych samozatrudnionych. Tych, którzy prowadzą działalność jednoosobową oraz wszystkie działania wykonują samodzielnie. Najniższa krajowa w 2022 roku na umowę zlecenie wynosi 19.70 złotych. Jak zmieniały się te stawki w ciągu ostatnich lat?

  • 2017 – 13 złotych brutto,
  • 2018 – 13,70 złotych brutto,
  • 2019 – 14,70 złotych brutto,
  • 2020 – 17 złotych brutto,
  • 2021 – 18,30 złotych brutto.
Podpisywanie umowy o pracę
Źródło: Pixabay

Inne rodzaje najniższych krajowych

Warto również dodać, że minimalna krajowa dla osób, które pracują na 3/4 etatu wynosi 2257, 50 złotych brutto. Ci, którzy pracują na pół etatu mogą liczyć na zarobek rzędu 1500, 05 złotych brutto. Natomiast najniższa krajowa dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia wynosi o 140 złotych netto niż zarabiają och starsi koledzy i koleżanki.

Author: adminho

1 thought on “Ile wynosi najniższa krajowa w Polsce – sprawdź jaka jest minimalna krajowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.