Nadpłata i niedopłata podatku

Niedopłata podatku i jego nadpłata – wszystko co warto o tym wiedzieć

Każda osoba, która płaci zaliczki na podatki dochodowe, na koniec roku składa deklarację roczną. Często okazuje się wówczas, że zaliczki były niższe od kwoty, która została ujęta w danym zeznaniu. W takim wypadku mówi się o niedopłacie podatku. Może wyniknąć wtedy także nadpłata. Dzieje się tak wówczas gdy suma zaliczek z całego roku jest wyższa niż ta ustalona w deklaracji z danego roku podatkowego. Czym jednak dokładnie jest niedopłata i nadpłata podatku? Jakie są konsekwencje nieuregulowania zaległości? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Nadpłata podatku

Sytuacja nadpłaty podatku występuje w momencie, gdy wartość zaliczek na podatek jest wyższa niż wartość wskazana na deklaracji rocznej. Nadpłata podatku może wynikać przynajmniej z kilku czynników. Przede wszystkim są to:

  • pobór zaliczek na podatek, który następuje według znacznie wyższego stopnia skali podatkowej. Wyższego od stopnia faktycznego, który jest wymagany u danego podatnika. Chodzi o przypadek, kiedy ta wartość wynosi na przykład 32 procent zamiast 17 procent,
  • pobór zaliczek, opierając się na skali podatkowej, która obejmowała cały rok,
  • stosowanie nieprawidłowej, zawyżonej kwoty podatku ryczałtowego,
  • zastosowanie różnego rodzaju ulg i odliczeń, w tym te obejmujące straty z lat poprzednich,
  • rozliczenia tak zwanej kwoty wolnej od podatku. Takiej, której nie była brana pod uwagę podczas obliczania zaliczek na dany podatek.

Jeśli mowa o rozliczeniach rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych, to ta nadpłata tworzy się z w dniu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jeśli więc podatnik rozliczy się szybciej, to też szybciej może liczyć na zwrot nadpłaty.

Zwrot nadpłaty podatnik otrzymuje:

  • na wskazany rachunek bankowy podatnika, na przykład ZAP-3 czy CEIDG. Czyli na konto, do którego posiadania jest on zobowiązany,
  • w sytuacji, kiedy podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku w banku albo w spółdzielczej kasie oszczędnościowej. W tym przypadku na wskazany przez podatnika rachunek. Może się to również odbyć przekazem pocztowy.
Karty kredytowe w kieszeni
Źródło: Pixabay

Niedopłata podatku

Najprościej rzecz ujmując z niedopłatą podatku mamy do czynienia wówczas, gdy suma wszystkich zaliczek z całego roku jest niższa od tej, na zobowiązaniu finansowym w zeznaniu rocznym. Inaczej, to po prostu różnica pomiędzy podatkiem należnym naliczonym przez Urząd Skarbowy a zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Takiej sytuacji, w odróżnieniu od tej opisanej powyżej, chyba każdy podatnik chciałby uniknąć. Niestety, zdarza się ona dosyć często. W ordynacji podatkowej nie ma również żadnego zapisu, który regulowałby umarzania należności w sytuacji, gdy płatność jest za niska. W praktyce oznacza to, że nawet gdy należność dotyczy nawet kilku złotych należy ją zapłacić. Pieniądze wówczas przelewa się na tak zwany indywidualny mikro rachunek.

Skąd bierze się niedopłata

Z pewnością zastanawiasz się jakie mogą być przyczyny niedopłaty podatku. Przyczyn może być kilka, i oto one:

  • brak rozliczenia przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy,
  • poszczególne zaliczki obierane były przez płatnika zgodnie z niższym stopniem skali podatkowej. Zaś po przekroczeniu progu podatkowego opodatkowanie to wynosi wartość 32 procent,
  • rozliczenie podatnika zostało zrobione przy zastosowaniu tak zwanej podwójnej stawki podatku dochodowego za dziesiąty miesiąc roku, czyli październik. Jednak w wyniku znacznego wzrostu obrotów w ostatnich miesiącach w roku zanotował znacznie większy wzrost przychodów,
  • mimo że przedsiębiorca, uzyskując przychody z kilku różnych źródeł podczas roku podatkowego podlegał opodatkowaniu wartości 18 procent, to całościowa suma jego przychodów po przekroczeniu pierwszego stopnia skali podatkowej, prowadzi do wzrostu opodatkowania do poziomu 32 procent.

Konsekwencje nieuregulowania zaległości

Każda nieuregulowana niedopłata staje się automatycznie zaległością podatkową. Za każdy nasz dzień zwłoki urząd skarbowy może naliczyć niemałe odsetki. To z pewnością sytuacja której każdy podatnik wolałby uniknąć. A najlepiej nie mieć z nią nic do czynienia. W przypadku gdy wiesz, że nie będziesz w stanie zapłacić danej kwoty w określonym terminie, możesz wnioskować o odroczenie terminu płatności. Możesz również złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty. Warto jednak wiedzieć, że w takich przypadkach wymagane jest konkretne uzasadnienie.

Grafika przedstawiająca zero procent
Źródło: Pixabay

Do kiedy uregulować zaległości

Gdy po zeznaniu rocznym okazało się, że musisz uregulować niedopłatę do Urzędu Skarbowego, powinieneś to zrobić do 2 maja 2022 roku. Warto pamiętać, że przekroczenie wskazanego terminu wiąże się z odsetkami, jak już  wspomnieliśmy wcześniej. Każde takie opóźnienie z pewnością wiąże się ze stresem. Choćby dla tego nie warto odkładać i zalegać z płatnością. Warto pamiętać o wniosku, który możemy złożyć aby odroczyć termin płatności, czy rozłożyć ją na raty. Wszystko po to, aby uniknąć dodatkowych zmartwień.

Author: adminho

1 thought on “Niedopłata podatku i jego nadpłata – wszystko co warto o tym wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.