Czym jest wiek emerytalny

Czym jest wiek emerytalny – jaki jest on w Polsce obecnie

Wiek emerytalny, który aktualnie obowiązuje w naszym kraju, jest różny dla kobiet i mężczyzn. Pewnie większość z nas marzy o przejściu na emeryturę wcześniej. Jednak warto wiedzieć, że w wielu krajach Europy ten wiek podniesiono, a nie obniżono. Ciekawym jest fakt, że w Polsce tendencja jest inna. Pojawia się sporo pomysłów na temat obniżenia wieku emerytalnego. Czy dokładnie jest emerytura? A wiek emerytalny? Ile on wynosi w Polsce obecnie? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Emerytura – podstawowe informacje

Najprościej rzecz ujmując emerytura to świadczenie pielęgnacyjne wypłacane co miesiąc. Świadczenie to przysługuje każdemu po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat i określonego wieku. Co określa zasady związane z emeryturami? Jest to Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto pamiętać, że osoby urodzone przed 1949 rokiem, w znacznej części otrzymują emeryturę zgodnie z zasadami tak zwanej reformy systemu ubezpieczeń społecznych z roki 1999. Zaś ci, którzy urodzili się po wskazanym roku, swoje składki mają ewidencjowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ww otwartym funduszu emerytalnym. W tym drugim przypadku chodzi o OFE. Od 2014 roku uczestnictwo w nim jest zupełnie dobrowolne.

Środki, które zostały zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych albo OFE podlegają tak zwanej waloryzacji. Wskaźnik tej waloryzacji dla składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wskaźnik dla składek w OFE zależy zaś od wartości instrumentów finansowych. Od tych, w które fundusz zainwestował.

Istnieją też różne dodatkowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Są to chociażby Pracowniczy Program Emerytalny PPK, Indywidualne konta Emerytalne czy na przykład Indywidualne konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wszystkie te projekty mają charakter zupełnie dobrowolny.

Decyzja przejścia na emeryturę jest indywidualnym wyborem każdego człowieka. Aby go rozważyć w sposób świadomy, z pewnością trzeba do dokładnie przekalkulować. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pracują doradcy emerytalni, którzy pomagają w podjęciu decyzji dotyczącej przejścia albo nie na emeryturę.

Grafika przedstawiająca mężczyzn na emeryturze
Źródło: Pixabay

Ile wynosi emerytura

Wysokość emerytury oblicza się w raczej prosty i nieskomplikowany sposób. Należy podzielić kapitał uzbierany przez daną osobę przez tak zwane średnie dalsze trwania życia. Czyli przez prognozowaną liczbę miesięcy, przez którą dany pracownik będzie pobierać emeryturę. Tablice dotyczące dalszego trwania życia są ogłaszane co roku w komunikacji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Te właśnie wskaźniki są bazą do obliczania emerytur. Oczywiście dotyczy to wniosków  zgłoszonych od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku.

Na podstawie obliczenia emerytury uwzględniane są:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy – w przypadku osób objętych ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 roku,
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne. Takie, które zostały zapisane na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dla konkretnej osoby po roku 1998 do końca miesiąca, który poprzedza miesiąc, od którego wypłacane będzie świadczenie emerytalne,
  • zwaloryzowane środki, które zapisane są na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o członków otwartego funduszu emerytalnego.

Co to jest wiek emerytalny

Wiekiem emerytalnym określa się termin, gdzie po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego dany pracownik staje się uprawniony do pobierania świadczenia emerytalnego. Wiek emerytalny w Polsce jest zależny od płci, warunków zatrudnienia czy w szczególnym charakterze.

Jakie są rodzaje wieku emerytalnego

W naszym kraju mamy dwa rodzaje wieku emerytalnego:

  • powszechny wiek emerytalny. to wiek, który obowiązuje wszystkie osoby, które objęte są w danych przepisach.. Gdy dla danej grupy społecznej nie został ustalony niższy wiek emerytalny, albo prawi do wcześniejszego przejścia na emeryturę nie zostało wykorzystane przez takie osoby,
  • niższy wiek emerytalny. Ten jest przeznaczony dla ludzi, którzy pracują w ciężkich albo niebezpiecznych warunkach. Ten niższy wiek zazwyczaj jest obniżony o 5 albo 15 lat od wieku emerytalnego powszechnego.

Ile wynosi wiek emerytalny w Polsce

W Polsce aktualny wiek emerytalny obowiązuje od 1 października 2017 roku. W przypadku kobiet wynosi on 60 lat. W przypadku mężczyzn – 65.

Grafika przedstawiająca ludzi na emeryturze
Źródło: Pixabay

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz miał już problemów z określeniem jaki jest wiek emerytalny w Polsce. Oczywiście warto mieć na uwadze, że wiek emerytalny może ulegać zmianie co pewien okres czasu. Nie zdarza się to jednak zbyt często. W Polsce ostatnia „aktualizacja” dotycząca wieku emerytalnego miała miejsce 1 października 2017 roku. O tamtego czasu nie zmieniły się. Warto też, dla własnej ciekawości, sprawdzić jaki jest obowiązujący wiek emerytalny w innych krajach, na przykład europejskich. Wydaje nam się, że jest to bardzo ciekawy temat.

Author: adminho

1 thought on “Czym jest wiek emerytalny – jaki jest on w Polsce obecnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.