Co powinna zawierać opinia o pracowniku

Co powinna zawierać opinia o pracowniku i opinia o pracodawcy

Dzisiaj znalezienie dobrego pracownika nie zawsze jest prostym zadaniem. Żaden pracodawca tak naprawdę nie pozna kandydata dopóki go nie zatrudni. Takim dokumentem, który jednak choć trochę pozwoli pracodawcy poznać przyszłego pracownika może być opinia o pracownika, którą wystawił były szef kandydata. Czym więc dokładnie jest opinia o pracowniku? Czy opinia o pracodawcy wygląda tak samo? Co powinna zawierać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Opinia o pracowniku

Każdy pracownik może poprosić o napisanie opinii o sobie, kończąc jedną pracę i planując zacząć kolejną. Zazwyczaj, gdy zależy mu na bardzo dobrej rekomendacji i gdy jest pewny, że tą rekomendację rzeczywiście dostanie. Warto jednak zaznaczyć w tym momencie, że opinia i rekomendacja nie są pojęciami tożsamymi i nie oznaczają tego samego. Opinia nie zawsze też musi być pozytywna. Warto pamiętać, że opinia o pracowniku nie jest w zadnym wypadku wymogiem. Ogólnie, jeśli pracodawca nie chce takiego dokumentu wystawić, to nie ma żadnego obowiązku.

Oczywiście faktem jest, że taka opinia jest bardzo przydatna, bo przecież uwiarygadnia wszystkie nasze umiejętności czy osiągnięcia. Pokazują, że jesteśmy dobrymi i godnymi uwagi pracownikami. Jeśli jednak pracodawca takiego dokumentu nie ma zamiaru wystawić, to niestety nie mamy na to żadnych argumentów, ponieważ Kodeks pracy tego nie reguluje.

Czym więc różni się opinia od rekomendacji?

Wydawanie opinii o pracowniku
Źródło: Pixabay

Opinia a rekomendacja

Opinia o pracowniku zazwyczaj kojarzy nam się z opisaniem samych mocnych stron danej osoby. Z mocnymi stronami, dobrymi cechami i zaletami. Rzeczywiście, takie opinie zdarzają się znacznie częściej, nie znaczy to jednak, że zawsze. Ponieważ opinia to nie rekomendacja. Czasem opinia o pracowniku jest poufna i wówczas osoba taka nie ma do niej wglądu. Jak jest więc podstawowa różnica między opinią o rekomendacją? Przede wszystkim taka, że rekomendacja zawsze jest pozytywna, jak sama nazwa wskazuje. W takim dokumencie pracodawca przekonuje o potencjale swojego byłego pracownika i wyjaśnia, dlaczego warto go zatrudnić.

Opinia zaś nie zawsze jest pozytywna i nie mów jedynie o dobrych stronach danej osoby. W dokumencie tym rzetelnie opisuje się to, jak dany pracownik wykonywał swoje obowiązki, jakie ma cechy i jak zachowywał się podczas pracy.

Oczywiście nie da ukryć się faktu, że pracownicy zazwyczaj proszą pracodawców o wystawienie opinii jedynie wówczas, gdy są pewni, że będzie ona pozytywna. Nic w tym zresztą dziwnego, bo opinia negatywna raczej nie jest pracownikowi do niczego potrzebna.

Jak wygląda opinia o pracowniku

Na początku należy wyjaśnić, że opinia taka powinna być jak najbardziej obiektywna. W żadnym razie nie powinna to być laurka. Pracodawca nie musi wymieniać w takim dokumencie wad, ale powinien opisać to, w jaki sposób dana osoba wywiązywała się ze swoich zawodowych obowiązków. Przesłodzone teksty po pierwsze nie są wiarygodne, a po drugie niemal do niczego nie przydadzą się przyszłym pracodawcom. Opinia o pracowniku powinna więc zawierać:

  • miejscowość i datę sporządzenia dokumentu, w prawym górnym rogu,
  • imię oraz nazwisko i stanowisko pracownika – te z kolei napisane nieco niżej z lewej strony,
  • nagłówek, znajdujący się pośrodku – zazwyczaj jest to napis „opinia o pracowniku”,
  • wstęp – to jest miejsce, w którym pracodawca przedstawia kwestie formalne. Opisuje pokrótce pracownika oraz stanowisko, które on zajmuje. Warto zaznaczyć tam czas trwania umowy,
  • rozwinięcie – to z kolei podzielona na akapity treść. Warto ją podzielić ze względu n przejrzystość. W tym miejscu wymieniamy wykonywane przez pracownika obowiązki, sukcesy czy kwalifikacje. Warto nie ograniczać się w tym miejscu jedynie do twardych umiejętności, bo również te miękkie, ędą ważne dla przyszłego pracodawcy. Wskazane jest również zaakcentowanie tutaj, jak rozwinął się dany pracownik w zespole. Tym sposobem zbudujemy narrację, która stanie się o wiele ciekawsza dla odbiorcy,
  • zakończenie powinno zawierać bardzo ogólną i podsumowującą ocenę pracownika,
  • na samym końcu umieszczamy zwrot grzecznościowy oraz własnoręczny podpis.
Pracodawca wystawiający opinię o pracowniku
Źródło: Pixabay

Opinia o pracodawcy

Warto zaznaczyć, że istnieje również opinia o pracodawcy. Takie zazwyczaj znajdują się w Sieci i są dostępnego dla każdego zainteresowanego. Takie opinie zazwyczaj są anonimowe, a ich podpis zależy wyłącznie od woli osoby, która ją pisze. Taka forma opinii pozwala na prawdziwe wyrażenie swojego zdania o pracodawcy bez narażania się na konsekwencje. Z drugiej zaś strony pozwala na pisanie dosłownie wszystkiego, co przysłowiowa ślina na język przyniesie. Takie opinie więc nie zawsze są wiarygodne i nie zawsze przedstawiają faktyczny stan rzeczy. Pracodawcy zazwyczaj czuję się bezradni wobec takiego stanu rzeczy i anonimowości autorów.

Warto jednak wiedzieć, że takie miejsca w Sieci istnieją i jeśli chcemy poznać opinię o naszym przyszłym pracodawcy, to warto te opinie przejrzeć.

Author: adminho

1 thought on “Co powinna zawierać opinia o pracowniku i opinia o pracodawcy

  1. Kiedy opinia o pracowniku może być przed nim utajniona? Czy zależy to wyłącznie od pracodawcy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.