Pisanie podania o podwyżkę

Podanie o podwyżkę – jak napisać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Gdy ciężko pracujesz, a Twoja firma odnosi niemałe sukcesy, to oczywiste jest, że chciałbyś, aby Twój trud został doceniony. Nie chodzi tutaj jedynie o dobre słowo od szefa czy poszerzenie zakresu obowiązków. Przecież Twoja pensja od lat się nie zmienia, więc to tym bardziej idealny moment na to, aby poprosić o podwyżkę. Zazwyczaj taka prośba składana jest ustnie, jednak warto wiedzieć, że można też napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia.

Jak napisać prośbę o podwyżkę? Co powinno znaleźć się w podaniu? Jakich argumentów warto użyć? I co jeszcze trzeba o tym wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

W jakich sytuacjach warto prosić o podwyżkę wynagrodzenia

Zazwyczaj wymieniane są dwa główne powody, dla których pracownicy często proszę o podwyżkę. Są to:

  • niezmieniające się wynagrodzenie od lat,
  • zwiększenie zakresu obowiązków.

Oczywistym jest fakt, że każdy dobry pracownik ma nadzieję na wzrost płacy w firmie i awanse. Takim bodźcem dla pracodawcy do zwiększenie wynagrodzenia często są dodatkowe kursy podnoszące kwalifikacje, które podejmuje pracownik. Często w takich sytuacjach osoba taka może liczyć nie tylko na wzrost wynagrodzenia, ale również na awans. Przecież poszerza on swoje kompetencje zawodowe i wiedzę. Wzrost płacy jest też możliwy w momencie, gdy pracownik dokonał jakieś ważne dla firmy przedsięwzięcie, był jego autorem albo nim kierował.

Podczas starań o wzrost wynagrodzenia pracownik powinien wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment aby to zrobić. Warto zaznaczyć, że w praktyce, takim momentem jest koniec roku finansowego w firmie. Bowiem podczas podsumowania i omawiania wyników a także planowania budżetu na kolejny rok, pracodawca może zapewnić fundusze na ewentualne podwyżki. Później, gdy budżet jest już zamknięty, nie zawsze jest możliwość wyłuskania dodatkowych pieniędzy.

Ważne jest również to, że w każdym przypadku pracodawca musi być pewien, że pracownik zasłużył na podwyżkę. Dobrze przygotowany wniosek o podwyżkę powinien więc zawierać wszystkie jasno sprecyzowane osiągnięcia i argumenty.

Podwyżka wynagrodzenia
Źródło: Pixabay

Jak napisać podanie o podwyżkę

Wniosek o podwyżkę to pismo formalne, dlatego powinno zawierać wymagane dane oraz informacje. Powinno też oczywiście mieć odpowiednią formę. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie to ważne i potrzebne elementy takiego dokumentu. Warto zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju zwroty oraz sam styl wypowiedzi. We wniosku należ więc zamieścić informacje na temat:

  • miejscowości i daty sporządzania dokumentu,
  • twoich danych i zajmowanego stanowiska,
  • danych adresata i nazwy firmy (zazwyczaj są to dane przełożonego),
  • wyśrodkowany tytuł,
  • uzasadnienie wniosku,
  • własnoręczny czytelny podpis.

Pisząc podanie o podwyżkę wynagrodzenia warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • zawsze staraj się używać formalnego tonu i stylu wypowiedzi. To sprawi, że wymóg powagi dokumentu zostanie zachowany,
  • używaj zwrotów grzecznościowych. To z kolei pokaże pracodawcy, że po prostu go szanujesz,
  • zachowaj właściwy schemat dokumentu. Pamiętaj o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu,
  • staraj się unikać błędów. Po napisaniu wniosku warto przeczytać go jeszcze kilkukrotnie. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy nie wkradły się tam żadne błędy. Najgorzej, gdy do podanej przez ciebie kwoty wkradnie się jakieś dodatkowe zero,
  • wszystkie argumenty popieraj dowodami. Jeśli na przykład napiszesz, że twoje wyniki sprzedażowe wzrosły, to zamieść też informację o jaki procent,
  • staraj się pisać konkretnie i zdecydowanie. To sprawi, że twój pracodawca będzie bardziej skłaniał się do podwyższenia twojej pensji. Powinna przekonać go do tego twoja determinacja i jasne wyrażenie prośby.

Jakich argumentów można użyć

W podaniu o podwyżkę bardzo ważnymi elementami są odpowiednie argumenty. Te muszą być naprawdę bardzo przekonujące i oczywiście prawdziwe. Wszystko po to, aby pracodawca wiedział, że opłaci mu się podwyższenie pensji. Znalezienie odpowiednich argumentów nie jest jednak wcale takie proste. Dlatego postanowiliśmy nieco ci w tym pomóc. Poniżej lista kilku przydatnych argumentów, których możesz użyć podczas pisania podania o podwyżkę.

  • nowe obowiązki i większa odpowiedzialność. Napisz, że wraz z szerszym zakresem obowiązków i większą odpowiedzialnością za nie, powinno pójść również wynagrodzenie,
  • twoje kompetencje są wyższe od innych pracowników na tym samym stanowisku. Gdy rozwijasz się szybciej od swoich kolegów warto wspomnieć o tym w podaniu,
  • dostałeś awans, ale twoje wynagrodzenie ciągle jest takie samo. Nie wszędzie wraz z awansem dostaje się wyższą pensję. Jednak nowe stanowisko to zawsze dobry argument do tego,
  • nigdy, albo dawno nie dostałeś podwyżki. Gdy ten argument będzie jedynym, to raczej ciężko będzie ci dostać podwyżkę. Warto jednak zasugerować pracodawcy, że może dobrze będzie, jeśli cię doceni i podnosząc pensję zmotywuje do jeszcze lepszej pracy. Nie warto jednak prosić o podwyżkę częściejiż raz do roku. Nie licząc oczywiście naprawdę wyjątkowych sytuacji.
Author: adminho

1 thought on “Podanie o podwyżkę – jak napisać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.